Poradnik jak zadbać o laptopa

Aby laptop którego posiadamy służył dobrze i sprawnie przez długie lata powinniśmy wdrożyć w życie kilka zasad. Przede wszystkim powinniśmy zadbać o niego kompleksowo, czyli użytkować w taki sposób, który nie obciąża zbytnio żadnego z elementów składowych urządzenia. Ponieważ każdy z nich potrzebny jest do bezawaryjnego działania naszego laptopa.

Jednym z elementów, dzięki któremu korzystanie z laptopa jest wyjątkowo wygodne, jest długo działająca bateria. To dzięki niej możemy zabrać nasz komputer w podróż np. pociągiem i przez kilka godzin korzystać z urządzenia, nie martwiąc się o zapas mocy. Właśnie dlatego istotne jest, aby zadbać o jej żywotność w taki sposób by nie doprowadzić do spadku efektywności ogniw.

Zatem staraj się unikać zbyt głębokich cykli ładowania, ponieważ współczesne baterie nie mają efektu pamięci, nie trzeba ich „formatować”, ani też co jakiś czas rozładowywać do zera. Rozładowywanie do zera może nawet zaszkodzić żywotności ogniw.

Choć współczesne baterie są znacznie odporniejsze, a ich układy zapobiegają pełnemu wyczerpaniu baterii, warto mieć na uwadze negatywne skutki nierozważnego postępowania. Oprócz wyżej wymienionych kwestii, warto również darować sobie wyjmowanie baterii z urządzenia. Jeśli wiemy, że bateria mocno się nagrzewa, zamiast jej wyjęcia, zastosujmy podkładkę chłodzącą z nawiewem, dzięki temu skutecznie zmniejszymy temperaturę i przedłużymy jej życie.

laptop w lozku

Podczas użytkowania laptopa niezmiernie istotna jest prawidłowa cyrkulacja powietrza w jego wnętrzu. Dlatego uważaj, aby podczas pracy na laptopie nie zatykać wylotu powietrza, szczególnie jeśli korzystasz z urządzenia w łóżku kładąc go na miękkiej powierzchni jaką jest choćby koc czy kołdra. Niesprawna wentylacja jest poważnym zagrożeniem dla urządzenia jakim jest laptop ponieważ podczas pracy mogą ulec przegrzaniu takie elementy jak procesor, dysk oraz inne podzespoły nagrzewające się podczas pracy urządzenia do wysokich temperatur. Jeżeli nie chcesz rezygnować z korzystania z laptopa w łóżku dobrym rozwiązaniem będzie inwestycja w specjalny stolik na łóżko lub zwykłą podstawkę, choć podstawka jeśli jest płytka, nie zabezpieczy nas przed wzrostem temperatury, tylko w małym stopniu zniweluje ów efekt.

wycieranie ekranu laptopaKolejną ważną wskazówką, której warto się trzymać jest kwestia przenoszenia laptopa, który jak wiadomo jest urządzeniem mobilnym. Postaraj się nie chwytać go za ekran podczas podnoszenia, a jeżeli wynosisz go na zewnątrz, szczególnie w mroźne dni, pamiętaj, aby przed jego uruchomieniem odczekać i pozwolić urządzeniu osiągnąć temperaturę zbliżoną do pomieszczenia, w którym się znajduje. Zabierając laptop do szkoły lub pracy pamiętaj, aby zapewnić mu odpowiednie warunki podczas transportu. Z pewnością do tego celu najlepiej sprawdzi się przeznaczona do transportu laptopów odpowiednia torba, z dedykowaną kieszenią przystosowaną do przenoszenia sprzętu komputerowego i zapobiegającą jego przesuwaniu się.

czyszczenie klawiaturyJeżeli chcemy, aby nasz laptop był zadbany, nie możemy zapomnieć również o jego czyszczeniu. Oprócz regularnego sprzątania wentylacji sprężonym powietrzem przeznaczonym właśnie do tego celu ważne jest także, aby utrzymać w czystości zarówno ekran, obudowę jak i klawiaturę. Jest to niezbędna czynność do zachowania nie tylko nienagannego wyglądu naszego laptopa, ale przede wszystkim dla zachowania higieny. Aby zatem wyczyścić laptopa nie uszkadzając go przy tym, trzeba zaopatrzyć się w odpowiednie preparaty czyszczące, które zazwyczaj występują w formie pianki i są przeznaczone tylko do czyszczenia sprzętu komputerowego, natomiast ściereczki których używamy powinny być miękkie, najlepiej z mikrofibry. Czyszczenie laptopa przez niedoświadczone osoby może być bardzo niebezpieczne, dlatego sugerujemy, jeśli nie znasz się na tym, oddaj laptop w ręce profesjonalistów, do serwisu komputerowego.

Oprócz zastosowania wszystkich wymienionych zasad postaraj się także, delikatnie zamykać swój laptop po zakończonej na nim pracy, a z pewnością posłuży Ci bez zarzutu przez długi okres czasu.