Najpopularniejsze pytania i odpowiedzi związane z ładowaniem telefonu

Użytkownicy na forach internetowych często zadają pytania związanie z procesem ładowania telefonu, niektóre pytania są na tyle ciekawe, że omówimy wszystkie kolejno. W sieci jest wiele faktów i mitów związanych z ładowaniem, dlatego postanowiłem stworzyć niniejszy artykuł. Poniższe porady bazują na moim dotychczasowym doświadczeniu z urządzeniami przenośnymi. Są to subiektywne spostrzeżenia, z zawartymi tutaj poradami nie musisz się zgadzać, a nawet nalegam, abyś sprawdził dodatkowe źródła informacji, co w tym zakresie mają do powiedzenia.

W poprzednim artykule poruszana była już kwestia ładowania smartfona, przeczytaj więcej na ten temat: Czy nowy telefon trzeba ładować 24 godziny

Czy używać telefonu podczas ładowania

akarPodczas ładowania telefon nagrzewa się, jeżeli dodatkowo obciążymy korzystając z gier bądź aplikacji, temperatura wewnątrz urządzenia wzrośnie jeszcze bardziej. Niestety czym wyższa temperatura, tym krótsza żywotność baterii, dlatego jeśli to tylko możliwe, staraj się podczas ładowania w ogóle nie korzystać z telefonu, a jeżeli już to robisz, używaj aplikacji, które są mało wymagające.

Użytkownicy, którzy jednak chcą korzystać ze smartfona podczas ładowania mogą wybrać opcję ze specjalną podkładką chłodzącą, która zbije troszkę temperaturę. Warto jednak mimo wszystko unikać jednoczesnego ładowania i korzystania z urządzenia.

Czy ładować telefon do końca

Jeden z serwisów internetowych przeprowadził kiedyś testy w tym zakresie. Jak pokazały najlepiej telefon ładować do poziomu 80%, albowiem końcowy proces ładowania najbardziej dobija baterię. Na rynku oprogramowania znajdziesz aplikacje jak choćby Accu Battery, która pozwoli ładować smartfona tylko do określonego poziomu. Pozwoli ona również sprawdzić parametry ładowania oraz temperaturę baterii.

Czy ładowanie telefonu przez całą noc niszczy baterię

Współczesne smartfony są zabezpieczone przed nadmiernym ładowaniem, co w praktyce oznacza, że po przekroczeniu określonego pułapu bateria nie będzie już ładowana. Pułap ustalany jest przez oprogramowanie producenta, dlatego nie jestem w stanie odpowiedzieć na pytanie, ile on będzie wynosił. Oczywiście w tym zakresie są rozbieżne opinie, niektórzy uważają, że bateria po dobiciu do 100% ciągle jest rozładowywana i ponownie ładowana co skraca jej żywotność. Ja czegoś takiego nie zaobserwowałem, ale też próbka smartfonów na której bazuje jest wąska, więc ciężko w 100% odpowiedzieć na to pytanie. Szybkie ładowanie smartfona w mojej ocenie jest dużo groźniejsze, aniżeli zostawianie go na noc pod ładowarką, ale co specjalista to inna opinia. Zachęcam do poznania opinii innych osób.

Zestaw telefon ładowarka  kabel zasilający

Czy można ładować telefon przez komputer

Jasne, że możesz ładować telefon przez port USB w komputerze, zauważ jednak, że optymalnie jest, gdy do ładowania używasz oryginalnych ładowarek i kabli, które są w pełni zgodne z Twoim urządzeniem. Tylko wtedy masz pewność, że proces ładowania nie będzie negatywnie wpływał na przyśpieszenie procesu starzenia baterii – a tak niestety może się zdarzyć podczas ładowania czy to za pomocą powerbanku, czy z pomocą portów USB komputera.

2 Replies to “Najpopularniejsze pytania i odpowiedzi związane z ładowaniem telefonu”

  1. Nie zostawiać na parapecie w słońcu gdy ładujemy telefon bo gdy przyjdziemy może być prażonka z telefonu a czasem nawet doprowadzić do spalenia chałpy 🙂

  2. Ja przed ładowaniem zawsze wyłaczam swój smartfon. Szybciej naładuje sie i mniej sie grzeje.

Comments are closed.