Masz firmę informatyczną? Zobacz na co zwrócić uwagę przy zawieraniu umowy z biurem rachunkowym!

Prowadzenie przedsiębiorstwa to sporo obowiązków. Dlatego warto mądrze je rozdzielić i niektóre oddać profesjonalistom, takim jak biura rachunkowe. Masz firmę informatyczną i chcesz skorzystać z usług biura rachunkowego? Koniecznie przeczytaj na co warto zwrócić uwagę podpisując umowę z biurem? Co wchodzi w zakres obowiązków takich firm jak Tax Bonus?

Stosunek ceny do jakości

Najważniejszym aspektem, który większość z nas bierze pod uwagę szukając usługodawców są po prostu ceny. Nic dziwnego – nikt nie chce wydawać więcej niż to konieczne. W przypadku biur rachunkowych wybór na rynku jest duży, dlatego można znaleźć oferty w naprawdę szerokich widełkach cenowych. Jednak czy warto decydować się na najtańszą? A może ta najdroższa będzie najlepsza? Warto znaleźć „złoty środek” i postawić na biuro, w którym stawka jest niska lub adekwatna w stosunku do jakości usług. Lepiej nie oszczędzać za wszelką cenę, gdyż wybierając tanie biuro o ubogiej ofercie może się okazać, że będziesz musiał szukać pomocy z zakresu prawa podatkowego czy doradztwa finansowego gdzie indziej.

Kompleksowość usług

Tak jak wspomniano wyżej, biura rachunkowe mogą mieć różne oferty. Najlepiej wybrać to, które jest dostosowane do potrzeb twojej firmy. Jeśli prowadzisz niewielką działalność, generującą średnie lub małe zyski nie potrzebujesz aż tak szerokiego zakresu opieki księgowej. Natomiast w przypadku dużych przedsiębiorstw lepiej postawić na kompleksowe usługi. Biura rachunkowe oferują m.in. nadzór nad księgami przychodów i rozchodów, rozliczanie kwestii podatkowych, doradztwo finansowe, sporządzanie umów cywilno – prawnych oraz działania z zakresu kadr i płac. Zanim podpiszesz umowę sprawdź ilu pracowników pracuje w danym biurze. Choć małe biura również mogą działać sprawnie, w większych możesz liczyć na specjalistów wielu dziedzin. Porównaj także oferty kilku biur, by sprawdzić która jest najbardziej dostosowana do twoich oczekiwań.

„Must have” biura rachunkowego

Choć biura rachunkowe posiadają szerokie oferty, istnieje szereg usług, które powinno świadczyć takie miejsce, by współpraca z nim była owocna. Pierwszy punkt to oczywiście prowadzenie ksiąg rachunkowych. W obrębie tych działań można wyróżnić m.in. wycenę aktywów i pasywów, sporządzanie sprawozdań, czy gromadzenie i przechowywanie dokumentów księgowych. Niezależnie jakiej wielkości jest twoja firma, te usługi stanowią podstawę działań biur rachunkowych. Każde przedsiębiorstwo posiada kadry oraz wypłaca pieniądze swoim pracownikom. Tym również zajmują się biura rachunkowe. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie dla przedsiębiorcy, gdyż odciąża go z tworzenia działu kadr i płac w swojej firmie. W biurach rachunkowych zatrudnione są osoby posiadające kompetencje do zajmowania się tą dziedziną, a więc są w stanie prowadzić kompleksowe i profesjonalne usługi kadrowo-płacowe. Bardzo przydatną usługą świadczoną przez biura rachunkowe jest doradztwo podatkowe. Inne dwie kwestie, które koniecznie powinno posiadać biuro zanim podpiszesz z nim umowę to OC oraz Certyfikat Ministra Finansów. OC jest bowiem ochroną nie tylko dla księgowych, ale przede wszystkim dla ciebie w przypadku ewentualnych błędów popełnionych przez biuro. Natomiast Certyfikat Ministra Finansów to potwierdzenie fachowości i doświadczenia, który przedstawiają wszystkie profesjonalne biura rachunkowe.

przegląd kadr

Elastyczna współpraca

Biura rachunkowe nie są obecnie niewielkimi budkami z jedną księgową, ale dobrze prosperującymi firmami dostosowanymi do potrzeb XXI wieku. Nic dziwnego, że oferują coraz więcej form współpracy czy możliwości dostarczania dokumentów. Jako przedsiębiorcy na pewno zależy ci na wygodnym kontakcie z księgowymi, szczególnie że biura pracują zwykle w godzinach pracy innych firm, przez co możesz nie mieć czasu zjawić się tam osobiście. Zwróć uwagę czy biuro, które wybierasz oferuje elastyczne możliwości współpracy, czy zgadza się na dostarczanie dokumentów mailem lub kurierem. Dużą podpowiedzą może być aktywność biura rachunkowego w social mediach. Te, które posiadają regularnie prowadzone konta zwykle po prostu sprawniej odpowiadają na wiadomości i łatwiej współpracuje się z nimi zdalnie.