Kluczowe kwestie przy wyborze netbooka

Jeszcze niedawno netbooki były urządzeniami niezwykle popularnymi. Użytkownicy doceniali ich liczne zalety, a przede wszystkim niewielkie rozmiary pozwalające na mobilną pracę. Dziś ich rolę w znacznej mierze przejęły tablety, które pozwalają na mniej więcej takie same czynności: przeglądanie Internetu, tworzenie dokumentów testowych, przeglądanie multimediów. W związku z tym wydawać by się mogło, że era netbooków minęła bezpowrotnie. Nie jest to jednak prawda, gdyż urządzenia te nadal cieszą się sporą popularnością, pojawiają się ich nowe modele.

Wiele osób zwykło mawiać, że netbooki to takie małe notebooki. I jest w tym sporo prawdy, gdyż urządzenia te są mniejsze i lżejsze, a jednocześnie zdecydowanie mniej wydajne od typowych laptopów. Znacznie lepiej sprawdzają się jednak w podróży, gdyż ich najmniejsze modele z powodzeniem zmieścić można nawet w średnich rozmiarów damskiej torebce. Jak jednak wybrać netbooka, by być zadowolonym z jego użytkowania?

Istnieje kilka podstawowych elementów, na które powinniśmy zwrócić szczególną uwagę przy wyborze tego urządzenia. Pierwszym z nich jest rodzaj i pojemność dysku twardego. Od jego pojemności zależy, jak dużo plików będziemy mogli przechowywać na netbooku, natomiast od typu – szybkość pracy. Coraz częściej można spotkać netbooki wyposażone w dyski SSD, które są mniej pojemne od tradycyjnych dysków HDD, jednak gwarantują znacznie szybszą pracę urządzenia. Tylko od nas zatem zależy, czy postawimy na pojemność, czy szybkość dysku.

korzystanie z netbooka

Drugą kwestią do rozstrzygnięcia pozostaje wielkość ekranu i rodzaj matrycy. Netbooki posiadają zwykle ekrany o przekątnej od 7 do 12 cali. Te najmniejsze są najbardziej poręczne i najłatwiej je przenosić, jednak nadają się głównie do krótkiej pracy, czy przeglądania Internetu. Jeśli zamierzamy na netbooku sporo pracować, powinniśmy wybrać model z większym ekranem, który z kolei zajmie więcej miejsca w podróży. Jeśli chodzi o matrycę to mamy do wyboru urządzenia z matrycą błyszczącą, bądź matową. Zdecydowana większość netbooków posiada matryce błyszczące, które jednak niezbyt dobrze sprawdzają się w przypadku pracy na otwartej przestrzeni. Jeśli zatem zamierzamy pracować np. na dworze, lepszym rozwiązaniem będzie dla nas urządzenie z matrycą matową, która dobrze radzi sobie z refleksami. Ciekawą opcją są również netbooki z dotykowym ekranem, który daje nam więcej komfortu w jego użytkowaniu.

Istotna dla pracy netbooka jest również ilość pamięci RAM, przy czym, podobnie jak w przypadku większych komputerów: im więcej pamięci RAM będzie posiadać nasz sprzęt, tym lepiej i wydajniej będzie pracować. Minimalna ilość pamięci zapewniająca odpowiednią pracę netbooka to 2 GB, choć znacznie lepiej zainwestować w model posiadający chociaż 4 GB tej pamięci.

Artykuł powstał we współpracy w firmą Optima MD, która zajmuje się naprawą netbooków i laptopów w Częstochowie, jak również i innych urządzeń elektronicznych, do których zaliczyć możemy drukarki, kserokopiarki, a nawet niszczarki dokumentów, czy powerbanki. Więcej informacji o firmie i inne poradniki znajdą Państwo na ich stronie i blogu.