Czy nowy telefon trzeba ładować 24 godziny

Pytanie może być dosyć zaskakujące ale faktycznie jeden z naszych użytkowników takie zadał. Czy nowy telefon trzeba ładować 24 godziny? Oczywiście że jest to nieprawdą! Szacunkowy czas ładowania większości telefonów komórkowych oscyluje między 1,5 a 3,5h. W dużej mierze uzależniony jest od pojemności baterii oraz głębokości rozładowania baterii. Tak na marginesie nie zaleca się głębokich rozładowań 😉

Czym pojemniejsza bateria i czym mocniejsze rozładowanie, tym czas ładowania będzie dłuższy – to jest oczywiste. Warto jeszcze wskazać, że w smartfonach z ładowaniem indukcyjnym czas ładowania może się nieco wydłużyć. W części urządzeń dostępnych na rynku istnieją również opcje szybkiego ładowania, które diametralnie skracają czas ładowania akumulatora. Szybkie ładowanie musi wspierać zarówno telefon, jak i musimy posiadać odpowiednią ładowarkę (zazwyczaj markową od producenta). Czy jednak szybkie ładowanie (Quick Charge) jest dobre dla baterii telefonu?

Musisz wiedzieć, że bateria podczas ładowania nagrzewa się, czym wyższa temperatura, tym szybciej „bateria się starzeje”. Wysokie temperatury są zabójcze dla ogniw, bez względu czy akumulatory są zbudowane w oparciu o technologię Li-Ion (akumulatory litowo-jonowe) czy też z wykorzystaniem polimerów LiPo lub Li-Poly (litowo-polimerowe). Gdy % naładowania baterii wzrasta powyżej 80 kresek, rośnie również prąd ładowania. Nie bez powodu wielu ekspertów rekomenduje ładowanie baterii smartfona tylko do poziomu 80-85%.

Warto też tutaj wspomnieć o formatowaniu baterii. To już nie te czasy, gdy baterie trzeba było „formatować” poprzez kompletne rozładowanie i naładowanie jej do 100%. W akumulatorach litowo-jonowych lub litowo-polimerowych nie ma efektu pamięci, stąd też nie ma potrzeby formatować baterię, co więcej rozładowanie do minimum nie jest zalecane, może w ekstremalnych sytuacjach nawet uszkodzić baterię.

3 Replies to “Czy nowy telefon trzeba ładować 24 godziny”

  1. Jest taka aplikacja Accubaterry która pomaga w ładowaniu nie do pełna akumulatora.

  2. Większość telefonów ładuje sie max 2 godziny niektóre można naładować do pełna w 1h z quick charge.

Comments are closed.